Co je to golf: základní informace

Golf je venkovní sport, při se hraje golfovým míčkem do jamky a používá přitom různé hole. Golf byl hrán na Britských ostrovech po několik století. Původně byl považován za hru pro elitu, ale nyní získává všeobecnou popularitu a počet hráčů golfu celosvětově roste. Golf patří mezi olympijské sporty, dříve byl zařazen do programu LOH 1900 a 1904. Golf bude opět na programu LOH v roce 2016 (Rio de Janeiro).

Hřiště pro golf

Golfové hřiště většinou má 9 nebo 18 jamek. Jamka má průměr 10,9 cm a měla by mít hloubku 10 cm. Vyztužuje se umělohmotnou vložkou, do které lze umístit dlouhou tyč s vlajkou pro zlepšení viditelnosti z velké vzdálenosti. Jamka je v oblasti zvané green, kde je tráva sekaná velice nízko. Většina jamek/greenů je od odpaliště příliš daleko na to, aby se dala zasáhnout první ranou, proto je mezi greenem a odpalištěm pruh zvaný fairway, po kterém hráč postupuje k jamce. Pozice jamky na greenu není stálá a může se v průběhu turnaje měnit.

Na hřišti jsou dále rozmístěny různé překážky, které znesnadňují hru: bunker (písečná překážka), vodní překážka (rybníky, potoky apod.). V překážkách platí specifická pravidla, která znesnadňují hru. Hráč k odehrání míčku používá hole různých typů, každý z nich je určen pro jiný typ úderu. Podle pravidel může mít hráč s sebou na hřišti nejvýše 14 holí.

Každá jamka je označena údajem par. Par je číslo závislé na obtížnosti dané jamky. Je to teoretický počet ran, na který by zkušený golfista měl jamku zahrát. Sumární par všech jamek 18jamkového hřiště bývá většinou 72.

Způsoby hry

  • Hra na rány
    Hra na rány je založena na zahrání určitého počtu jamek v daném pořadí. V jednom kole se hraje 18 jamek, na 9jamkových hřištích se proto hřiště hraje 2x. Cílem hry je použít co nejméně ran.
  • Hra na jamky
    Hra na jamky (jamkovka) spočívá v tom, že dva hráči hrají proti sobě. Na každé jamce ten hráč, který ji zahraje menším počtem ran, obdrží 1 bod. V případě shodného výsledku, dostává každý hráč půl bodu. Ve hře zvítězí ten hráč, který získá více bodů.

Přidej komentář